Uvažujete o miminku? Jste těhotná? Víte, že funkce štítné žlázy má vliv nejen na vás, ale i na zdraví plodu? Obecné informace o štítné žláze a jejích onemocněních jste si mohli přečíst v minulém článku – Štítná žláza-malý motýl s velkým významem. Tentokrát se zaměříme na bližší informace pro těhotné, kojící a miminka.
Správná funkce štítné žlázy je nezbytná pro správný vývoj miminka. Hormony štítné žlázy zajišťují správný růst a vývoj všech tkání a orgánů, svalů, rozmnožovacích orgánů a zvláště nervové soustavy a tedy i mozku. Nejdůležitějším obdobím z tohoto hlediska jsou první tři měsíce těhotenství, protože se zakládají orgány a procházejí nejdůležitějšími změnami a plod je plně závislý na dodávce hormonů z oběhu matky. Od čtvrtého měsíce začíná pracovat samostatně štítná žláza dítěte. Přesto je dostatečný přísun jódu a tím i hormonů štítné žlázy nutný během celého těhotenství. Kojící matka musí také pečlivě doplňovat jód ve své stravě. Štítná žláza malých kojenců je velmi citlivá jak k nedostatku jódu, tak k jeho nadbytku. Při dostatečném množství jódu ve vaší stravě zajistíte ideální dávku svému dítěti kojením. Pokud nekojíte, nemusíte mít obavy, umělá mléčná výživa je také obohacena jódem a vaše dítě z ní dostane potřebnou denní dávku.
Nedostatek hormonů štítné žlázy
U žen je možnou příčinou poruch menstruačního cyklu, snížené možnosti otěhotnět, neschopnost donosit plod. V těhotenství může vést ke špatnému duševnímu a tělesnému vývoji miminka, tzn. že dítě následně trpí potížemi při učení, chápání, může mít poruchy sluchu.
Nadbytek hormonů štítné žlázy
v těhotenství není tak častý. Ovšem vyskytuje se a může ovlivnit růst plodu a v těžších případech vede k potratu nebo komplikacím při porodu.
Jak postupovat?
Již před plánovaným těhotenstvím navštivte svého gynekologa či praktického lékaře a nechte si odebrat krev pro stanovení hormonů štítné žlázy a protilátek. Pokud již těhotná jste a některé hodnoty nebudou v normě, neprodleně (nejdéle do 2 týdnů) vyhledejte s výsledky testů endokrinologa.
Jak probíhá léčba?
Endokrinolog posoudí, zda potřebujete léčbu a předepíše léky s hormonem štítné žlázy (pokud trpíte nedostatkem) či léky tlumící funkci štítné žlázy (pokud máte nadbytek hormonů). Budete chodit na pravidelné kontrolní krevní odběry. Velmi důležité je i sledování po porodu, kdy často dochází k další poruše štítné žlázy. Při správné léčbě proběhne těhotenství normálně a budete mít zdravé dítě.
Už se léčíte?
Jestliže se již se štítnou žlázou léčíte a zjistíte, že jste gravidní, co nejdříve kontaktujte svého endokrinologa, aby se zkontrolovaly hladiny hormonů. Léky, které užíváte, v žádném případě sama nevysazujte. Dávka léků se v těhotenství často zvyšuje. Hormony štítné žlázy dítěti neškodí, pokud jsou užívány správně.
Po porodu
U všech miminek provádí screening tzn. odběr malého množství krve z paty dítěte 48 hodin po narození na metabolické nemoci (odhalí i případné poruchy funkce štítné žlázy).
Co můžete udělat sama?
Mějte dostatečný přísun jódu – jezte mořské ryby či jiné mořské produkty alespoň 2x týdně, mléko a mléčné produkty alespoň 2x denně, používejte sůl s jódem. Stravujte se zdravě, vyvarujte se stresu, sportujte, nekuřte. Jste-li obézní, snažte se zhubnout již před plánovaným otěhotněním. Pokud vám lékař předepíše léky, pak je užívejte pravidelně dle pokynů. Budete-li toto dodržovat, pak nebude vaše děťátko ohroženo špatnou funkcí štítné žlázy.