Dnes slaví: Ondřej Zítra: Iva

Mít dítě jakéhokoli pohlaví je krásné, ovšem obě pohlaví přinášejí svá úskalí a mnohdy velmi bolestivá. Dnes se zaměříme na chlapeckou obřízku. Téma, kterému se muži vyhýbají a ženy se ho v souvislosti se svými syny bojí.

 

Zdraví a náboženství

V našich končinách se obřízka dělá ze dvou důvodů. Tím první jsou zdravotní komplikace a tím druhým náboženské přesvědčení. Ani jedno nezlehčuje tuto proceduru a ani v jednom případě není o nic méně bolestivá.

Není obřízka jako „obřízka“

Rodiče si i v dnešní době pletou pojmy obřízka a uvolnění předkožky. Jde o dvě rozdílné procedury, které dle mnohých bolí stejně, ale jejich provedení nemůže být více odlišné.

Indikace k obřízce

Každá maminka je poučena o tom jak zacházet s přirozením svého syna. Kdy začít stahovat, jak a do kdy se musí předkožka uvolnit. Jsou případy, kdy se můžeme snažit sebevíc a stejně to neovlivníme. Pokud máte podezření, že není něco v pořádku, konzultujte to nejdříve s pediatrem svého dítěte.

  • Pediatr kontroluje, zda a jak moc jde předkožku stáhnout na preventivních prohlídkách

  • Mast je prvním krokem. Pokud se pediatrovi stav předkožky nezdá, předepíše mast, která svým účinkem uvolní mast. Mast zpravidla obsahuje kortikoidy, které pokožku zvláční a hlavně ztenčí, je s ní snadnější manipulace. U většiny chlapců v kombinaci s pravidelným přetahováním je tato varianta dostačující.

  • Chirurgie je další instancí, pokud mast nezabrala. Na chirurgii dítě vyšetří, zkusí nakolik jde předkožka stáhnout a dle toho se rozhodnou co dále

  • Urologie – v některých případech je nutná spolupráce urologie a chirurgie, jedná se hlavně o případy, kdy je předkožka plně přirostlá a omezuje průtok moči

 

Uvolnění předkožky

V mnoha případech není nutní provést obřízku jako takovou. Lékař provede uvolnění předkožky kovovým nástrojem s kuličkou na hrotu, kterým objede po celém obvodu předkožky pod ní. Postupně ji tak uvolňuje. Tato metoda se používá zejména v případech, kdy jde pouze o částečnou nepohyblivost. Dělá se ambulantně a umrtvení je obvykle lékař od lékaře.

Obřízka

K obřízce se přistupuje v případech, kdy mast, přetahování a uvolnění předkožky nevede k ničemu. Zpravidla se provádí v plné anestezii a s dítětem je nutná hospitalizace. Dnes je pobyt v nemocnici omezen na 2-3 dny, kdy jeden den nastoupíte s dítětem k hospitalizaci, druhý den se provede výkon a třetí den jdete domů. V některých nemocnicích je možné domluvit se na hospitalizaci v den operace, ale je nutné dodržet jejich pokyny omezující jídlo a pití.

Obřízka se dělá ve dvojím provedení

Plná obřízka je úplné odstranění předkožky až pod žalud. Částečná obřízka obnáší odstranění části předkožky. Pokud by bylo nutné odstranit větší část a nebyla by tak možnost předkožku udržet přetáhlou, přiklání se lékaři k plné obřízce.

Léčba po operaci

Léčba spočívá zejména v udržování čistoty a ledování přirození. Může dojít k otoku a modřinám, které se právě ledováním zmírní. Časté oplachování a přetahování a pomáhají k lepším výsledkům.

Omezení, která ze zákroku plynou?

Dítě je omezeno zejména pohybově. Bolí ho to, táhne a poznáte to i na jeho chůzi. Chodí s nohama více od sebe, aby nemuselo třít o operované místo.

 

Minimálně týden je dítě doma a nedochází do školky. Po kontrole na chirurgii po cca týdnu je dítě zpravidla odkázáno na klidový režim. Vzhledem k počtu dětí ve školkách jsou děti doma obvykle 2–4 týdny po propuštění z nemocnice. 

Čím dříve, tím lépe

Maminky se často snaží zákroku  vyhnout nebo jej co nejvíce oddálit. Měly  by však brát na vědomí fakt, že je rozdíl, pokud zákrok podstoupí dvouleté dítě nebo 5letý malý kluk. Ze dvou let si nebude dítě nic pamatovat, kdežto pětiletý chlapec si s největší pravděpodobností bude pamatovat bolest i vše po zákroku velmi živě i v dospělosti.

Další články z kategorie