Každá to známe a každá to bereme jinak. Jisté je jen jedno a to, že dítě jednou odstavit musíme. Zkusme se dnes podívat na to jak to udělat co nejšetrněji pro obě strany.
Odstav dítěte
Problematika odstavu dítěte je obrovsky široká a ne vždy se lze řídit obecnými radami. Mnohým maminkám „šiju“ rady přímo na míru jejích situaci. Jiný je postup při odstavování 19 měsíčního dítěte, jiný je postup u odstavu 10 měsíčního dítěte, jiná je situace u 2 měsíčního či půlročního dítěte. Záleží na tom, co je důvodem odstavu, jak rychle je nutné dítě odstavit, jak dítě přijímá umělou výživu či jinou stravu. Velmi často maminky chtějí radu, jak dítě odstavit, ale důkladným rozebráním situace zjistím, že odstav není nutný a že maminka ani dítě na to nejsou připraveni, jen maminka nevěděla, jak skloubit práci, studium, dovolenou, odloučení od dítěte s kojením. Takže mnohdy odstav ani nutný není.
Ale předpokládejme, že by šlo např. o 18 měsíční dítě, které je kojeno 4-5x za 24 h, z toho 2x v noci a maminka usoudila, že už by se chtěla vyspat a že by chtěla děťátko pomalu odstavit. Toto je taková nejobvyklejší situace a zde jsou rady obecně použitelné:
- pro dítě i matku je nejméně traumatizující a nejméně problematický pozvolný odstav, tzn. postupné ubírání kojení. Je to velmi vhodné i z důvodu postupného snižování laktace, aby nedocházelo k retencím či zánětům.
- dítě starší 7 měsíců (okolo 6. měsíce dítě prochází růstovým spurtem a proto je lépe s odbouráváním nočního kojení počkat do 6,5 měsíců, okolo 8. měsíce zase začíná období úzkosti, kdy je rovněž nevhodné začínat s rušením nočního kojení) nepotřebuje noční kojení a proto je vhodné zrušit nejdříve tyto kojení. Problematika nočního kojení je velmi obsáhlá a vydala by pomalu na knihu.
- následuje rušení kojení, na kterých dítě tolik nelpí a nakonec se nechávají ty, které dítě vyžaduje nejvíce (většinou jsou to kojení před spánkem)
- vhodné tempo je rušit 1 kojení za týden (pokud je nutné odstavit dítě rychleji, tak je vhodné to vždy individuálně probrat s poradcem)
- u některých dětí je vhodnější zrušit kojení zcela a najednou, týká se to již starších dětí, hlavně 2,5 a více let. Těmto dětem se dá velmi dobře vysvětlit, že již mlíčko prostě není.
- při odstavování je vždy důležité sledovat stav prsou – zda se netvoří zatvrdliny (které je potřeba v teplé sprše rozmasírovat), zda není prso bolavé, zarudlé, citlivé, příliš nalité (zde jsou vhodné studené obklady a pití např. šalvějového či mátového čaje na snížení laktace a případně odstříkávání do úlevy v případě příliš nalitých prsou) – pomalý odstav a rušení jednotlivých kojení je prevencí těchto stavů.
Nejčastější chyby při odstavu dítěte
- Nevhodný věk pro odstav (samozřejmě, že nucený odstav je jiná věc, ale nyní mám na mysli odstav čistě z rozhodnutí maminky, která se rozhodla, že již kojit nechce, bez nějakého zdravotního důvodu na straně její či dítěte) – nejproblematičtější je období plného kojení (do 6. měsíce), období zavádění příkrmů (kdy se trávící trakt i psychika dítěte vyrovnává s novými pokrmy a je těžké pro něj přijít o jedinou jistotu, kterou v jídle mělo a navíc je UM v tomto období další velkou zátěží – je vhodné počkat alespoň do 8.-9. měsíce věku) a také období separační úzkosti (zhruba od 8. měsíce, trvá měsíc až půl roku).
- Nedůslednost maminky – pokud se maminka rozhodne, že své dítě odstaví a že prostě už nebude kojit vůbec (u velkých dětí) nebo že zruší nějaké konkrétní kojení, tak je vhodné opravdu prso nedat a odvést pozornost jiným směrem. Pro dítě je nepochopitelné a někdy až traumatizující (týká se hlavně nočního kojení), pokud někdy prso dostane a jindy ne. Dítě potřebuje mít jasno a velmi dobře vycítí, pokud si nejsme našim rozhodnutím jisti. Pokud podlehneme a nakonec přeci jen po 2 hodinách dožadování prso dáme, tak si můžeme být jisti, že příště se dítě bude dožadovat svého ještě mnohem razantněji.
- Příliš rychlý odstav, kdy dítě není vůbec připraveno o kojení zcela přijít. Odstavení je opravdu složitá záležitost a menšímu batolátku najednou zcela kojení odepřít není optimální. Při rychlém odstavu může dojít také k městnání mléka, retencím, zánětům.
- Špatná podpora ze strany rodiny – je vhodné se domluvit i s manželem, že chceme své dítě odstavit a měl by být ochotný v tomto období být nápomocný – dítě zabavit a odvést stranou, zaujmout ho hrou. Plačící dítě, které tatínek donese mamince se slovy „tak už ho přeci nakoj, když pořád řve“ opravdu klidnému odstavu nepomůže, dítě vycítí negativní emoce a nejistotu. Dítě naopak potřebuje více než jindy cítit lásku a pevné objetí v láskyplné náruči obou rodičů.
Většina dětí velmi dobře reaguje na postupné odbourávání kojení – začněte s tím, bez kterého si myslíte, že to dítě zvládne nejlépe. Např. se rozhodnete, že zrušíte odpolední kojení před procházkou. Je vhodné dítěti podat nějakou náhražku, ať už něco malého na svačinku nebo k pití. Pokud dítě přesto bude dávat najevo, že chce prso, tak ho zaujměte hračkou, hrou, listováním v knížce, pozorováním lidí za oknem, krátkým puštěním televize, rychlým oblečením a odchodem na procházku – cokoliv, co odvede pozornost dítěte od výstřihu. Velmi důležitá je důslednost a pokud by dítě bylo neodbytné, tak ho pevně sevřít v náručí a vysvětlovat, že odpoledne se už mlíčko nepapá, že místo toho bude třeba sušenka.
Těžší je to potom s kojeními, které zůstanou naposled, ty, které dítě vyžaduje intenzivně. Mělo by to být poslední 1 nebo 2 kojení, které se takto odbourají. Je možné si například prsa zalepit či nabarvit (např. genciánovou violetí), zavázat obvazem a stále dokola tvrdit, že mlíčko už není, že již dítě není miminko (toto můžete povídat i relativně malému dítěti, třeba do roka věku, děti rozumí více, než si myslíme) a že je potřeba mlíčko pro další miminko. Nutné je dítěti věnovat ještě více lásky a obejmutí a něžných náručí než obvykle, vhodné je dítě motivovat nějakou odměnou – novou hračkou, povlečením, hrníčkem (ukázat dítěti, že velké děti již pijí mlíčko jen z hrníčku, tak jako tatínek a maminka), cokoliv, co může mít už jen velké dítě.
Pokud se rozhodnete, že už opravdu končíte a zůstalo Vám to nejposlednější kojení, tak si musíte za svým rozhodnutím pevně stát. Pro dítě by to bylo nepochopitelné, když by najednou druhý den mlíčko zase bylo.
Pokud váháte, zda opravdu děláte správnou věc a zda přeci jen ještě nemáte kojit, je Vám dítěte líto, špatně odstav snášíte, tak velmi pravděpodobně nejste Vy ani dítě na odstavení připraveni a je vhodné ho odložit. Nic ale nebrání tomu, aby jste si stanovila nějaká pravidla, např. kojení 2-3x denně, ve stejný čas či stejné situaci (např. ráno, ke snídani a večer před spaním), prostě aby kojení bylo pro obě strany příjemnou záležitostí.
Zdroj: Kojeni.net