Problémy s kojením si dokáží naplno vybavit pouze ženy, které je na vlastní kůži zažily. Nejde ale přitom jen o samotný problém s dostatkem či nedostatkem mléka. Základ problému je totiž z větší části spojený s psychickým stavem maminky. Průběh těhotenství, porod a poporodní péče jsou plné stresujících událostí, které na maminku doléhají a mohou ovlivnit vše, včetně kojení. Žen, které takový problém mají, je přitom mnohem více, než kolik se jich se svým problémem svěří. Přitom již za tímto účelem vznikly i laktační poradny, které se zaměřují hlavně na to, aby vám pomohly s čímkoliv, co se kojení týká.
K zajištění výživy děťátek je tu přirozený přírodní proces – kojení. Píšeme sice o procesu přirozeném, jenž někdy zcela přirozeně bohužel nefunguje. Pro takové případy jsou tu nejrůznější typy pomůcek, které kojícím maminkám mohou toto období zpříjemnit a usnadnit.
Díky mateřskému mléku můžete vašemu dítku dodat to nejlepší. Pokud kojíte, uvědomte si, že mateřské mléko obsahuje podíl ze všeho, co konzumujete vy a následně to tedy konzumuje i vaše miminko. Je proto důležité nad skladbou vašeho jídelníčku přemýšlet. Vhodným jídelníčkem dodáte dítěti všechny potřebné látky a podpoříte tak jeho správný růst a vývoj. Co si tedy můžete během období kojení dopřát a jakých potravin byste se měla raději vyvarovat?
Až skončíte s kojením, mohlo by být totiž pozdě snažit se něco udělat s pokleslými a povadlými prsy. Je třeba pro jejich pružnost a krásu udělat něco již mnohem dřív. V době těhotenství a kojení procházejí ňadra velmi dramatickými změnami a to především kvůli aktivaci mléčné žlázy. Tou dobou se mohou zvětšit až o několik čísel. Co tedy udělat pro to, aby vaše ňadra přečkala toto období bez nejmenších následků?
Aneb jak začít kojit. Vím, že každé začátky jsou těžké, ale tohle jsem opravdu nečekala. Všude nás obklopují hesla, jak je kojení tou nejpřirozenější věcí… Haha. Já bych své začátky přirovnala spíše k boji, který byl naštěstí zakončen vítěznou bitvou.
Nedá se říci, že by existoval nějaký přesný věk, kdy je již vhodné dítě odstavit. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje výlučné kojení do 6 měsíců a dále kojit alespoň do 2 let dítěte. Vždy ovšem záleží na konkrétním kojícím páru, jak dlouho jim kojení vyhovuje.
Každá to známe a každá to bereme jinak. Jisté je jen jedno a to, že dítě jednou odstavit musíme. Zkusme se dnes podívat na to jak to udělat co nejšetrněji pro obě strany.