Dnes slaví: Šimon Zítra: Vlasta

Ačkoliv v batolecím ani předškolním věku většinou nejde o žádnou poruchu, ale o naprosto běžný problém, rodiče jsou často stresovaní, zejména kvůli školce. V následujících řádcích si shrneme několik častých dotazů, se kterými se na mě rodiče malých dětí obracejí v souvislosti s nočním pomočováním batolat a malých dětí.

 

Mezi lidmi panuje názor, že k počůrání dojde díky hlubokému spánku dítěte. To se ze spaní neprobudí, a proto nucení na močení necítí. Často od rodičů slyším, že dítěti nedozrála“ čůrací buńka“ a do určité míry mají pravdu. Jde o poměrně složitý proces závislý na zrání nervové soustavy, urologického aparátu, ale také na rovnováze hormonů. Proto to jde některému dítěti rychleji než druhému. Jsou techniky, kterými můžeme dítěti pomoci natrénovat noční probouzení, ale nelze je považovat za samospásné. Někdy se skutečně musí počkat, až dítě samo dozraje.

Kdy začít s nočním odplenkováním ?

Mnoho rodičů čeká na noční odplenkování, až bude plenka celou noc suchá. Jenže stejně jako mnozí dospělí, mají i některé děti malou kapacitu močového měchýře a potřebují si dojít v noci na záchod. Kdybychom u takových dětí čekali, až bude plenka ráno suchá, nemuseli bychom se dočkat. Proto je vhodné změnit cíl. Cílem by mělo být, aby se dítě bylo schopné probudit a dojít si na záchod. Zakazovat pití od páté hodiny odpoledne nevyřeší problém s tvrdým spánkem, i když jsem se s tímto doporučením mnohokrát setkala. V horkém létě nebo po sportovním výkonu je to navíc nevhodné a večeře nasucho také nebude mnohým dětem chutnat. Pít by ale dítě mělo celý den po přiměřených dávkách, většímu množství tekutin na večer je samozřejmě vhodné se vyhnout.

Budit nebo nebudit ?

V našich končinách je častým zvykem dávat dítě v noci vyčůrat. Probudit jej v určitou hodinu a odnést na nočník. Jenomže je to obvykle doba, která se hodí nám rodičům a nikoliv dětem. Většina dětí se přitom dostatečně neprobudí a pokud ano není výjimkou pláč a celá situace je velmi nepříjemná. Většinou dítě probudíme v takové spánkové fázi, ve které by se samo neprobudilo, spí hodně hluboce a probuzení je pro něj šokem Vzbudíme-li dítě v době, kdy se mu čůrat nechce, nenaučíme jej, aby se naučilo vnímat i ve spánku signály svého těla a na záchod se samo probudilo.. Proto doporučuji rodičům, aby děti nebudili v nějakou pravidelnou hodinu.

Jak tedy na děti, které se opravdu samy neprobudí ?

Ze zkušenosti vím, že se tomu dá postupně naučit. I děti, které spí hodně hlubokým spánkem, si mohou do podvědomí uložit informaci, že se musí na čůrání vzbudit. Děti dávají často před počůráním signály, které nám mohou naznačit, že se jim chce čůrat. Začnou se různě vrtět, kňourat, někdy se vztyčí na posteli a pláčou. Toto chování se můžeme naučit rozpoznávat, ale chce to samozřejmě trochu času. Pokud dítě takovýto signál vydá, je dobré jej vzít a jít s ním okamžitě na nočník. Postupně si do podvědomí uloží informaci, že tyto pocity znamenají „chce se mi čůrat“. Běžte s dítětem na nočník i ve chvíli, kdy se již počůralo, aby si mohlo spojit pocit mokra a odchod na záchod. Výhodou je, když spí dítě blízko rodičů a rodiče mohou signály dítěte lépe vnímat. Pokud je problém již dlouhodobý a vám se nedaří jej zvládnout, můžete zkusit speciální budící aparátky, které se dají sehnat přes internet. Tyto malé přístroje jsou vlastně detektory vlhka. Začnou pískat ve chvíli, kdy je postel mokrá. Dítěti tím umožňují spojit si nutkání na močení s odchodem na záchod.

Proč nedávat dítěti plenku a neudělat si to pohodlnější ?

Mnohé děti skutečně mají najednou suchou plenu a nepotřebují k tomu žádnou podporu. Bez problémů a včas jsou na noc bez pleny a bez častějších nehod. Někteří odborníci doporučují dětem plenu nechávat, dokud nebudou mít dovednost plně zvládnutou. Jenomže jsou děti, pro které plenka na noc znamená povolení se do ní vyčůrat. Hodně dětí se nenaučí s plenou moč zadržovat a často po troškách „učůrávají“. Nedochází ke tréninku a k zvětšování kapacity močového měchýře. Navíc se plenka zapařuje a je v ní vyšší teplota, což může způsobovat problémy.

Trénink chce čas

Obrňte se trpělivostí a počítejte s tím, že budete zpočátku často prát. Doporučuji koupit dvě prostěradla s PVC zátěrem a dát je na sebe. Pokud se na jednom stane nehoda, můžete mít okamžitě připravené to druhé a převlečení je rychlé. Dítě za počůrání nikdy netrestejte. Ani za úspěchy jej však nechvalte, aby nebylo stresované z možného selhání. Pamatujte, že úspěch nelze ovlivnit vůlí. První krok kupředu začíná tam, kde se dítě, byť již mokré, probudí. Postupně se tedy naučí, že má čůrání zadržet a probudit se. Cílem je, aby se samo probudilo, vstalo a zašlo si na připravený nočník nebo záchod. Proto respektujte i jeho vývojovou úroveň a zbytečně na něj nespěchejte. Klidně můžete začít až po třetím roce, kdy je již obvykle schopné několika složitých úkonů- vstát samo bezpečně z malé postýlky, sundat si pyžamko a postarat se o sebe. Mnohé děti to však zvládnou mnohem dříve a samy od sebe.

Kdy zpozornět

Poraďte se s praktickým lékařem přetrvává-li problém i po čtvrtém roce, nebo dochází-li v noci k počůrání několikrát. Noční pomočování může mít několik somatických příčin a váš pediatr vás pravděpodobně nasměruje na specializované pracoviště.

 

Zdroj ikonky: http://www.pixmac.cz/fotka/4++365+kutil

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Ježek

Na pěšince na štěrku

potkal ježek ještěrku.

Promiňte, že ruším, paní,

tady není dobré spaní.

Od pondělka do soboty

chodí tudy lidské boty.

Jeden do druhého vráží,

jak spěchají na nádraží.

Ježku, vždyť je neděle,

dnes jsou všichni v kostele.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi