Dnes slaví: Xenie Zítra: René

Veš dětskáSnad od nepaměti se mezi dětmi ve školkách a školách vyskytují vši. Každý rodič se lekne, když na dveřích třídy uvidí ceduli s nápisem „Vyskytly se vši, zkontrolujte dětem hlavy“. Hlavou se prožene jako první „Od koho to zase je?“ a následuje „Musím to zkontrolovat. Proboha, co když je má?“ A není divu. V minulosti i ministerstvo zdravotnictví přiznalo, že účinný přípravek na vši není. Vši se stávají rezistentní proti stávajícím přípravkům a hranice mezi sociálními vrstvami se stírají, protože vši dnes může mít i dítě z bohaté rodiny, stejně jako dítě ze sociálně slabší vrstvy. Jak tedy bojovat?

 

První bychom si měli veš dětskou představit

Veš je cizopasník, který saje krev. Žije ve vlasech hostitele a přenáší se vzájemným dotykem. Stačí dotyk jednoho vlasu a jedna veš přeskočí. Rozmnožují se kladením vajíček, tzv. hnid. Za svůj život, který má cca měsíc, dokáží naklást až 50 vajíček. Ta jsou pevně uchycena na jednotlivých vlasech a líhnou se, v podobě nymf, po 7 – 11 dnech. Nymfa dospívá po 8 dnech, kdy je z ní plnohodnotná veš. Mezi tím se 3x svlékne a dospívá. I nymfa saje krev, po každém svléknutí. Pokud veš nemá hostitele, po cca 18 – 48 hodinách umírá.

 

Kde lze „získat“ vši?

Vši se nejčastěji přenášejí ve školkách, školách a na hřištích, kde si spolu děti hrají a jsou hlavami nakloněny blízko u sebe. Veš může mít jen jedno dítě a epidemie vší je na světě. Děti, co se k němu nakloní, je chytnou, za 3 dny se nachomýtnou při hře k jiným dětem, nebo se učešou stejným hřebínkem, půjčí si sestřinu čelenku, bráchovu čepici a vši vyhrávají...

 

Jak se vší zbavit?

Bohužel již pedagogové nesmí sahat dětem do vlasů a nesmí jim je kontrolovat. Plošné ošetření třídy, jako tomu bylo dříve, je již tedy minulostí a je nutné, aby na tuto péči dbali rodiče. Většina maminek zjistí, že musí zkusit více přípravků. Dnes se snaží brát ostříhání na krátko až jako poslední možnost.

Veš dětskáJe nutné pravidelně prohlížet hlavy dětí. Pokud již něco najdete, pořiďte si přípravek proti vším a udělejte první ošetření. Následně vlasy vyčesejte všiváčkem (hřebínek s hustým osazením hrotů). Měli byste vyčesat většinu vší a hnid. Píši většinu, protože tyhle potvůrky jsou záludné a dokáží vydržet opravdu hodně. Je tedy nutné si sednout pod pořádné osvětlení a ručně vybrat zbytek. Po dvou dnech vše zopakujte. Pokud přípravek nezabral, kupte jiný. Je nutné opakovat tyto kontroly a procedury, dokud není hlava skutečně čistá a bez poslední hnidy. Jinak by kolotoč začal celý znovu. Je dobré, i preventivně, nanést přípravek proti vším i ostatním členům rodiny, po kontrole hlav.

Dále je nutné se zaměřit na čepice, povlečení, čelenky, oblečení. Vše je nutné vyprat na co nejvyšší teplotu, kterou si můžete dovolit. Čepice a věci, které nelze prát, dejte na 48 hodin do mrazáku. Důkladně vysajte celý byt.

 

Je vůbec možná prevence proti vším?

Vším se brání opravdu velmi špatně. U chlapců je prevence poměrně snadná. Ostříhat vlasy na co nejkratší délku. U holčiček je to těžší. Ty chtějí mít dlouhé vlasy. Je tedy nutné jim hlavu prohlížet pravidelně. Bohužel asi jiná prevence není...

 

Babské rady...

  • Dříve se hlava mazala petrolejem, to se dnes již nedělá.
  • Někdo používá Tea Tree kapky. Kápnout pár kapek do vlasů. Údajně to vši odpuzuje.
  • Barva na vlasy – chemikálie obsažené v barvách vši zabíjí.
  • Šampony proti blechám pro psy – fungují i proti vším.

 

Máte své zkušenosti? Jak to bylo za vašich školních let a jaké máte zkušenosti z poslední doby?

Další články z kategorie

Sponzoři soutěží

fragment

 


 

Říkanky

Povídám, povídám pohádku

Povídám, povídám pohádku o růžovém prasátku, co leželo ve chládku a četlo si pohádku o červenem prasátku, co leželo ve chládku a četlo si pohádku o fialovém prasátku........

Tak stále dokola všechny možné barvy, nakonec bylo i puntíkaté prasátko a pruhované... :-) říkala to moje prababička babičce, babička mojí mamince a nyní to učím já svoje děti :-)

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi