Známé a rozšířené jsou u nás „dárky do kolébky“ pro novorozené miminko. Neměla by však dárek dostat i jeho vyčerpaná maminka? Jde o uznávanou tradici nebo o výmysl? Chtěly byste nějakou tu pozornost dostat? A jaké dárky jsou vlastně vhodné?
Tradice obdarovávání žen po porodu má kořeny v anglické a indické kultuře. Nikdo si však už není zcela jist, jak tenhle trend začal. Víme ale, že někdy před sedmi-osmi lety se začal rychle šířit a nezastavily ho ani hranice.
Někteří tvrdí, že jde jenom o výmysl obchodníků, aby měli další příležitost k prodeji. Jiné zdroje uvádějí, že tradice pochází z dávných čas, kdy jeskynní muži nosili svým ženám všelijaké cetky, aby je po porodu potěšili. Uvěřitelnějším vysvětlením ale je, že dnešní moderní a pokrokoví muži si prostě začínají své partnerky víc vážit a s tím přichází také ocenění jejich oběti pro společnou rodinu. Žena si projde bolestmi zad, ranní nevolností, stresem, řáděním hormonů, nepohodlím a bůhvíčím ještě. Novopečená maminka by proto měla obdržet památku a odměnu za její statečný výkon.
Častým „porodovým“ dárkem jsou třeba prsteny, které si některé maminky cení více než své vlastní zásnubní prstýnky . Jsou totiž symbolem společného štěstí manželů – jejich dětí. Průzkumy ukazují, že až 38% maminek dostalo k narození miminka dárek a více než polovina těhulek po takovém dárku touží, i když ne všechny se domnívají, že je nevyhnutný.
V Anglii a, jak jinak, i v USA jsou dárky při narození dítěte už zaužívanou tradicí. Jsou to však spíše ženy, které své muže o tomhle zvyku informují. V angličtině se těmto dárkům hovorově říká „push presents“ („push“ je totiž to známé „Tlačte!“, které maminky slyší u porodu – můžeme teda říct, že jde doslova o „vytlačené dárky“) a oblibě se těší i u známých osobností. Kupříkladu Mariah Carey dostala od svého manžela za porod dvojiček safírový náhrdelník, Nicole Kidman si zas za mateřství vysloužila diamantový prsten od Cartiera.
Jestliže už teď přemýšlíte, co byste chtěli jako „bolestné“ dostat, nejčastěji dostávají maminky šperky, už jen pro to, že jde o věci dlouhodobé, krásné a vzácné – symbolizující věčný život a čistotu. Mezi nejrozšířenější dárky k narození miminka ve světě patří:
-
Prsten eternity (prsten věčnosti) – jde o prstýnek z drahého kovu, který nemá jeden ústřední prsten, ale po celém obvodu je vykládán drahými kameny.
-
Náramek s přívěsky – speciální typ náramku, na který jdou připínat různé šperky. Výhoda spočívá v tom, že při narození dalšího potomka už stačí dokoupit jenom ten lacinější přívěsek a ne rovnou celý šperk.
-
Celá škála dalších šperků – od náušnic přes náhrdelníky až po prsteny a jiné doplňky
-
Wellness pobyty – jsou pro nastávající maminku zcela ideální, ovšem nedoporučujeme je hned po porodu
-
Značkové hodinky
-
Kabelka
-
Elektronika – například tablet nebo elektronická čtečka knih
-
Květiny
-
Parfém
-
Šampaňské
Je tedy vidět, že na takový dárek není potřeba minout majlant a i ten karafiát si v řebříčku našel své místo. Každopádně, pokud byste jako pár uvažovali nad šperkem, pak se spíše orientujte na kvalitu, než na nízkou cenu. Jde přeci o symbol nového života. Pokud zas na dáreček moc peněz nemáte, raději se uspokojte s kytkami. Ani ten welness pobyt není vůbec k zahození, ale jestli je šampaňské po porodu ten nejlepší nápad, to už necháme na vašem úsudku.
Na závěr ještě připomínáme, abyste nezapomněly za to období těhotenství poděkovat taky dobrým a tolerantním tatínkům, kteří se snaží vám se vším pomoct, i když jim to třeba hned tak nejde. Krásné období těhotenství si užívejte. I když se nezakončí věcným darem, jistě bude tím nejhezčím dárkem zdravé a spokojené miminko!