Organismus mladé matky potřebuje čtyři až šest týdnů k tomu, aby se zcela přeorientoval na to, že skončilo těhotenství. Prvních 7 až 10 dní tohoto údobí prožije žena většinou v nemocnici. Co se tedy děje v tomto období v těle ženy?
Děloha se smršťuje: po porodu je ještě velká asi jako hlava dítěte, na konci pobytu v nemocnici už jen jako pěst. Asi po šesti týdnech se vrátí do své původní velikosti.
Uvolňují se očistky: v děloze z níž se uvolnila placenta, vznikla poměrně velká rána. Proto po porodu odchází z těla ještě krev, částečky tkáně a sekret z rány. Zpočátku je výtok silný přibližně jako menstruace. Po týdnu zeslábne, dostane žlutohnědé zabarvení a nakonec po třech až šesti týdnech ustane zcela.
Potíže zcela zmizí: přestane pálení žáhy, krátkodechost, ale i bolesti v kříži.
Sníží se hmotnost: v prvních dnech po porodu se uvolní převážná část vody, která se ukládala během těhotenství. Žena ztratí až kolem 5 kg váhy.
Perineum je bolestivé: zejména při chůzi a při sezení způsobuje šití nástřihu na perineu v prvních dvou týdnech bolest. Masti a sedací koupele uklidňují. Jizva musí být úzkostlivě udržována v čistotě!
Vytryskne mléko: prsa se zvětší, napnou, jsou zarudlá a horká. Přesto není okamžitě mléka dostatek. Začne se pomalu tvořit sáním dítěte. Čím častěji žena dítě přikládá a nechává je sát, tím úspěšněji pak bude moci dítě kojit.
Po dobu pobytu v nemocnici se lékaři i sestry starají o to, aby nedošlo k žádným komplikacím. Již v prvních 24 hodinách po porodu musí žena vstát z postele, aby se zabránilo případné embolii a trombóze. Také gymnastika v šestinedělí začíná už druhý den, protože cvičení jsou zvlášť účinná právě v tomto prvním období.
Na konci šestinedělí, to je po čtyřech až šesti týdnech od porodu, je nutné lékařské kontrolní vyšetření. Do té doby by se žena měla vyvarovat sexuálního styku, sportů a neměla by nosit těžké věci.