U normálního porodu trvá vypuzení, kdy se dostává dítě pochvou na svět, většinou 20 až 30 minut. Tato fáze by neměla trvat o mnoho déle, protože při nutivých bolestech je dítě vystaveno tlaku. Ale stává se, že se porod v této poslední fázi protáhne. Může se to stát například tehdy, kdy žena už je vyčerpaná a nemůže správně tlačit anebo proto, že je omámena narkózou.
Dříve se v takových případech používaly pouze porodnické kleště
Tento nástroj kdysi býval na porodních sálech velmi rozšířený. Přestal se používat vzhledem k rizikům, jaká představoval. Jednalo se převážně o zhmoždění lebky novorozeněte anebo o vnitřní krvácení.
Sací zvon přišel později
Později už měli lékaři k dispozici i jednodušší přístroj takzvaný vakuum extraktor, laicky nazývaný sací zvon. Jedná se vlastně o kovovou nebo plastovou misku, která je trubkou spojena s vakuovou pumpou. Tou je možno odsát vzduch. Lékař zavede zvon do pochvy matky a položí jej na temeno hlavy dosud nenarozeného dítěte. Pumpou poté velmi pomalu vytvoří podtlak, čímž se zvon přisaje na hlavičku dítěte a ve chvíli, kdy přijdou stahy, lékař povytáhne zvon spolu s hlavičkou dítěte. Tak pomůže mírným tahem dítěti v postupu porodními cestami při opouštění matčina těla. Většinou je dítě na světě během několika málo minut. Použití vakuum extraktoru ale není natolik rychlé, aby se dalo použít v akutních případech. Příprava totiž trvá i několik minut. Jestliže vypuzovací fáze trvá příliš dlouho, takže nedochází k děložním stahům, anebo je zapotřebí pomoci ženě ulehčit jí námahu, pak může být vakuum extrakce velmi užitečná.
Použití sacího zvonu dočasně deformuje hlavičku
Při tomto způsobu porodu však dochází k tomu, že hlavička dítěte je vždy poněkud deformována, je vytažena do délky, to však po několika dnech zmizí. Tuto metodu používají pouze některá porodnická zařízení.