Dnes slaví: Vlasta Zítra: Adam a Eva

Okresní nemocnice v Novém Městě na Moravě je menší nemocnicí v asi desetitisícovém městě. Kromě jiných disponuje i gynekologicko-porodním oddělením. Měla jsem tu možnost na vlastní kůži vyzkoušet služby porodního oddělení a ráda se s vámi o ně podělím.

Příprava

Porodní oddělení pořádá předporodní kurzy. Každé první úterý v měsíci začíná nový „turnus“. Osobně jsem měla strach, že budeme nacvičovat dýchání, úlevové polohy apod. To mi totiž přijde na hlavu postavené – stejně se pak člověk asi kroutí úplně v jiných „pohodlných“ než nacvičených polohách. Naštěstí zde jsou kurzy pojaty jinak. Kurz je rozdělen do tří částí. První se týká vlastního porodu. Vede jej porodní asistentka a dozvíte se spoustu důležitých informací jako: kdy jet do porodnice, jaké doklady musíte mít s sebou, jaké procedury vás během porodu povinně čekají, co si můžete sama zvolit, jaká vyšetření v první době porodní podstoupíte, jak dlouho průměrně jednotlivé doby porodní trvají, co se při nich s vaším tělem děje a jaké různé vybavení lze na oddělení při porodu využít. Zároveň je prostor pro dotazy a asistentka ochotně odpovídá. Osobně mi tento kurz přinesl spoustu informací. Měla jsem sice hodně načteno z internetu, ale odborník z praxe vám spoustu představ upraví a uvede „zaručená“ fakta z internetových diskuzí na pravou míru.    

Druhá část kurzu pak byla věnována prohlídce porodního sálu. Jde o obrovský prostor rozdělený přepážkami na jednotlivé části. Hned u vstupu je prostor administrativy, kde s vámi po příchodu asistentka sepíše příjem, a odevzdáte všechny potřebné dokumenty. Také se zde nachází prostor na převlečení včetně uzamykatelných skříní na tašku, oblečení a další osobní věci. Dále pak následují pokoje pro první dobu porodní. Jsou jednolůžkové a dva sousední mají společné sociální zařízení. Pokoje jsou od chodby odděleny pouze závěsem. Takže pokud vás rodí více, slyšíte poměrně dobře ostatní „spolubojovnice“. Pokoje jsou vybaveny samozřejmě postelí, křeslem pro doprovod, jednoduchým stolkem, žebřinami, CD přehrávačem, gymnastickými míči a některé i televizí. Těsně před porodním sálem je místnost s vanou, porodní postelí a dalšími pomůckami usnadňujícími první dobu porodní. Pak přichází na řadu porodní sál, na který navazuje prostor určeny pro první ošetření novorozence.

Třetí část předporodního kurzu byla věnována novorozenci. Co se s miminkem děje těsně po porodu, jaká vyšetření musí podstoupit, co se sleduje, co znamená Apgar skóre, kam a proč se dítě odnáší, jak se na oddělení podporuje kojení atd.

Vlastní porod

Vybavena všemi teoretickými znalostmi z kurzu, časopisů i internetu jsem předpokládala, že jsem na porod plně připravena. Nakonec jsme do porodnice museli vyrazit o dvacet dní dříve než byl očekávaný termín. Porodní asistentka s námi udělala příjem a šla jsem na CTG. Partner mezi tím ještě vyplňoval další dotazníky. Po vyšetření jsem šla na pokoj první doby porodní. Asistentka za mnou pravidelně chodila, ptala se na pocity, občas zjistila, jak se otvírám, a jednou za tři hodiny mi nahrávala CTG. Také za mnou přišel sloužící porodník a informoval mne o pravděpodobné délce porodu, ptal se, jak se cítím a našel v sobě i slova podpory. V 18 hod. se měnily směny, takže za mnou přišla nová porodní asistentka, představila se a zrekapitulovala, co vyčetla z karty. Pak zjistila, jak se otvírám a nabídla mi klystýr. Po něm a po horké sprše mi přinesla gymnastický míč a ukázala mi, jak na něm pohodlně sedět a trochu si odpočinout. Musím říci, že v dané poloze jsem pak seděla až téměř do finále. Ve vhodnou chvíli mě pak asistentka upozornila, že je čas zavolat partnera, pokud chci, aby byl u porodu. Voda mi spontánně nepraskla, takže to musela udělat asistentka. Pak už jsem musela přejít na porodní sál. Zde jsem dostala instrukce jak a kde se chytnout, jak dýchat, kdy tlačit, co dělat. Po třetím zatlačení pak byl malý venku. Asistentka se mnou mluvila, zatímco malý byl na prvních vyšetřeních. Dávala mi rady, jak se chovat, co dělat a co nedělat. Dvě hodiny jsem pak ještě ležela na „svém“ pokoji, na kterém jsem trávila první dobu porodní. To už ale se svým novorozeným synem. Pak jsem si s pomocí asistentky dala sprchu a přesunula se na pokoj šestinedělek.

Závěrem prostě musím poděkovat porodní asistentce paní Slámové a porodníkovi MUDr. Tomáši Müllerovi.

Porod v nemocnici v Novém Městě na Moravě bych určitě doporučila – příjemné prostředí, osobní přístup, milý personál s profesionálními zkušenostmi na vysoké úrovni skloubený s lidským zacházením.

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Prasátko a brouk

Šlo prasátko na procházku.

Mělo uzel na ocásku.
Po cestě je potkal pes.
Ocásek si rovně nes.

Leze, leze brouk,

vítr na něj fouk,

překulil ho na záda,
takhle kopal nohama.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi