Snad každý, kdo se těší na narození svého potomka, si říká - je jedno, zda to bude holka nebo kluk, ale hlavně, ať je zdravé. V současnosti máme k dispozici již celou řadu vyšetření a propracovaný systém prenatální diagnostiky. Přesto se může stát i vám, že se při ultrazvukovém vyšetření zjistí u vašeho dítěte rozštěp rtu či patra.
O co vlastně jde?
Jedná se o vrozenou vývojovou vadu, kdy u dítěte nedojde ke spojení tkání střední a boční části obličeje, zde konkrétně v oblasti rtu nebo patra, a vznikne tak mezera. K tomuto procesu dochází mezi 4. a 7.týdnem těhotenství. Rozeznat tuto vadu lze pomocí ultrazvukového vyšetření v období kolem 20.týdne těhotenství. Rozsah postižení může být různý, od malého defektu rtu, až po rozštěp celkový, tj. rtu i patra. Rozštěpové vady však nebývají většinou spojeny s postižením intelektu.
Příčiny
Příčiny vzniku tohoto defektu nejsou zatím zcela objasněny. Zřejmě se na tom podílí vícero vlivů. Mohou to být jak vlivy genetické, tak vlivy vnějšího prostředí, či kombinace obou. Četnost výskytu rozštěpu je asi 1:500. Pokud byste si nechali udělat genetické testy, většinou vám vyjde hodnota okolo 5%, což je jako u zdravého páru. Z tohoto důvodu se proto testy nedělají a zjišťování se řeší vyšetřením ultrazvukem.
Jako možná prevence se doporučuje pestrá strava s dostatkem kyseliny listové. Dále je doporučováno vyhýbat se virózám, kouření, alkoholu a dalším negativním vlivům. Nicméně navzdory všem preventivním snahám je procento výskytu tohoto postižení stále stejné.
Co dál?
V současnosti je léčba rozštěpu, která spočívá v chirurgické korekci, již na velmi dobré úrovni. Je vhodné se informovat ve specializovaných centrech, které máme u nás celkem tři –
• Klinika plastické a estetické chirurgie Fakultní nemocnice U sv. Anny v Brně
• Fakultní nemocnice Brno – Dětská nemocnice
• Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.
Dítě může pak absolvovat některé operace již pár dnů po narození. Cesta k uzdravení je sice dlouhá a nelehká, ale úspěšná. Je třeba se proto zaměřit na podporu svého potomka. Máte možnost využít radu i pomoc občanských sdružení a dalších organizací, které se tímto problémem zabývají a umožňují i setkávání lidí s tímto postižením. Jak je uvedeno výše, četnost výskytu je 1:500, rozhodně v tom tedy nejste sami.