Pěkný decentní piercing na hezkém těle určitě upoutá pozornost. Ne každý piercing však vypadá hezky a ne každé tělo ho dobře snese. Pokud s návrhem přijdou vaše děti a trvají na tom, že si chtějí piercing pořídit, seznamte je nejdříve se všemi možnými riziky, které tuto ozdobu na těle mohou provázet.
I piercing má svá rizika
Bohužel zdravotních úskalí, která tento druh krášlení těla mohou provázet, není zrovna málo. Pokud se například vaše dcera rozhodla právě pro piercing do pupíku, mělo by být jasné, že se tato ozdoba nepíchá přímo do pupíku, ale do kožní řasy mírně nad ním. Problém může nastat v případě, že má dotyčná osoba pupík mělký nebo plochý. Tato kožní řasa pak může chybět. A tak může být lepší variantou nalepovací ozdoba anebo falešný magnetický piercing. Ten nevyžaduje vpich do pokožky. Pokud Je zavedena ozdoba do řasy nad pupíkem, hojení trvá několik týdnů. V té době by se mělo jednou týdně měnit ložní prádlo i ručníky, s dotyčnou osobou by neměla v lůžku spát žádná zvířata a taktéž se musí v tomto období vynechat návštěvy sauny, vířivky i bazénu nemluvě o přírodních koupalištích. Ránu je nutné udržovat v čistotě, vyhýbat se jejímu zapaření a oplachovat ji teplou vodou. V některých případech může zbrzdit hojení rány po piercingu stres anebo duševní námaha. Obvyklé komplikace ale nebývají závažnějšího charakteru, a tak se dají poměrně snadno vyléčit.
Nejčastější komplikace
Pokud patříte ke skupině lidí, kteří o sobě vědí, že jejich rány se hojí obtížněji anebo po delší dobu, je namístě zvážit, zda piercing opravdu podstoupit. Rány po zavedení piercingu do ucha nebo do jiné části těla se různým lidem hojí různě dlouhou dobu. Nejčastější komplikace, které může piercing vyvolat, jsou drobná krvácení, otoky a infekce. Ve vzácnějších případech se může objevit i granulom, Ten vypadá velmi nehezky, jelikož se podobá čerstvému masu. Obvykle vzniká v místě chronického zánětu. Může se stát, že jeho léčba bude velmi obtížná. Piercing je nevhodný též pro osoby se sklonem k tvorbě keloidních jizev, ty jsou zduřelé, mají červenou až nafialovělou barvu. Pokud si sami nejste jisti, že touto dispozicí netrpíte, obraťte se raději předem na svého kožního lékaře, který vám může udělat drobný test. Riziková místa pro aplikaci piercingu jsou místa citlivá a také místa akupunkturních bodů. Pokud dojde k aplikaci piercingu do akupunkturního bodu, dochází k jeho trvalému dráždění a následkem toho může mít nositel piercingu nečekané potíže. Z praxe jsou doloženy případy, kdy nastalo po aplikaci piercingu do akupunkturního bodu trvalé zvyšování krevního tlaku, bolesti břicha, potíže s otěhotněním anebo dokonce dlouhotrvající epileptické záchvaty.
Intimní partie jsou nejrizikovější
U žen v případě aplikace piercingu do prsní bradavky hrozí navíc riziko narušení mlékovodu, což může vyvolat potíže s kojením. Navíc při sexu často dochází k narušení nebo natržení těchto intimních míst.
Pokud jste se nedali riziky odradit a přesto hodláte piercing podstoupit, obraťte se rozhodně vždy na specialistu, a to buďto ve specializovaných salonech a studiích anebo na soukromého chirurga případně akupunkturistu.