Zásadní je věk a zkušenosti dotyčného chovuchtivého tvora. Pokud je rodič zvrhlý stejným směrem, má to potomek o dost ulehčené. Takto naše děti k akváriu a chovné stanici morčat přišly. Počítejte s tím, že hlavní péče bude stejně na Vás.
Máte spoustu možností. Asi ta nejmíň náročná je akvárium. To je vhodné pro děti jakéhokoliv věku. Výhoda je, že rybičky nehlučí. Důležité je ohlídat, aby děti nekrmily rybičky bez Vašeho dozoru, robátka by mohla chtít rybičkám dopřát hodně papání a výsledkem bude rybí polívka v akváriu.
Vykašlete se na volovinky typu akvarijní filtr se vzduchováním, což se Vám budou snažit narvat v každém zverimexu, jakmile projevíte nedostatek soudnosti a přiznáte se, že nádržku teprve zakládáte. Pořiďte prostě jen akvárium, krycí sklo - my máme nadbytečné z knihovny, písek a kamínky nahrabošte někde venku. Rybičky kupte, doporučuji paví očka. Rostlinky taktéž zakupte v obchodě, nejlepší je jávský mech, v něm se schovají malé, aby je milující matička nepozřela, a vodní mor, což nesežerou ani šneci. Šneci bývají k dispozici ve dvou druzích. Velcí žlutí jménem ampulárie, dobře čistí sklo a moc se nemnoží. Druhá varianta jsou malí červení až černí okružáci, množí se osmou nadsvětelnou rychlostí. Ještě budete potřebovat krmení. To je asi nejlevnější.
Takže máte akvárium. Ignorujte pokyny z příruček typu akvárium umístíme naproti oknu, nalevo od okna atp. Dejte ho daleko od elektriky a předmětů podléhajících vodní zkáze pro případ, že akvárko rupne.
Písek a kamínky pořádně propláchněte, nasypte na plech a půl hodiny přepečte v troubě. To zabije všechno nežádoucí. Co zbyde, po vychladnutí nasypte do akvária. Nejdřív písek, na to kamínky. Zasaďte rostlinky. Abyste si nerozházeli aranžování dna, položte na něj malou mističku a přes ní nalijte vodu. Až vyprchá chlór a voda nebude tolik studená, šoupněte tam šneky. Takhle to akvárium nechte dva týdny. Je potřeba, aby se ustálilo jako ekosystém. Šneky nekrmte, nakrmí se řasami, které se na skle určitě vytvoří.
Po čtrnácti dnech zakupte rybičky. Duševně se připravte na to, že si nekupujete poslední. Rybky bývají přineseny už nemocné nebo je pro ně stres z přesunu tak velký, že to neustojí. Naše první paví očka zemřela v hrůze z vodního filtru.
Podle toho, jak moc se zabarvení vody v akváriu blíží hnědé, je potřeba část vody občas vyměnit. Doporučuje se třetina. V obchodě pořiďte pár metrů úzké hadičky. Asi metr a půl ušmikněte a zanořte do akvária. Já si to přidržuju přes okraj skla velkým kolíčkem. Druhým koncem zlehka ústy nasajte vodu a než se Vám nahrne do dutiny, konec šoupněte do kýble. Doporučuji hlídat, abyste do kbelíku nevypustili celé akvárium. Rybičkám by se to moc nelíbilo.
Kýbl vylijte, napusťte čistou vodou a nechte odstát tak hodinku. Pak kýbl položte na krycí sklo přes roh akvária a postup s hadičkou zopakujte. Tuto fázi mám radši, protože při nasávání pusou se napiju maximálně čisté vody. Opět hlídáme, tentokrát proto, abychom nepřelili.
Malí šneci okružáci mívají tendenci se přemnožit, voda je pak častěji špinavá a ubírají kyslík rybám. Přebytečné šneky můžete někomu věnovat, nakrmit s nimi jinou zvěř nebo je nasprosto spláchnout do wc. Utěšuju se tím, že v hloubi kanalizace možná někde přežijí.
Konkrétně paví očka jsou živorodá, tudíž samička semtam porodí mladé.
Pro dnešek howg, pokračování příště!!!