Dnešní díl mého pokusu o průvodce po dětmi ošéfovatelné zvířecí říši se bude týkat další mezi veřejností ne příliš populární skupiny. Jsou to plazi. Ne každý plaz se ovšem plazí. Někteří dovedou sakra rychle utíkat, obvykle je jejich rychlost nepřímo úměrná blízkosti prostor, kde se můžou dobře schovat a vy se je budete snažit ulovit příštích pět hodin. Slušnou rychlost, ale dovedou vyvinout i ti plazící se.
Když se řekne plaz, asi se většině lidí vybaví had. Pokud dítě neabsolvovalo průpravu typu hadi jsou slizcí a nebezpeční, dotyčný tvor budí velký zájem. Jen upřesnění, hadi nejsou slizcí. Na omak je jejich kůže chladivá, mně připomíná podložku pod bůhvíco ze skleněných korálků, kterou jsme vyráběli ve škole kdesi v hloubi socialismu. K druhé části prohlášení můžu říct jen tolik, že pokud má had možnost, klidí se z cesty. Poslední věc, o kterou by jakýkoliv rozumný tvor-lidi vyjímaje-stál, je hnát se někomu naprosto bezdůvodně pod nohy a nechat si šlapat po hlavě, pokud dotyčného kvůli velikosti nedokáže ohrozit, natožpak spolknout.
Bydlení pro hada se jmenuje terárium. Pokud navštívíte zverimex a nemoudře se přiznáte, že potřebujete chovatelské zařízení pro hada, dobře Vám tak. Vaše peněženka zapláče. Pokud na to máte, kupte si kompletní terárko a tento odstavec přeskočte. Vy ostatní vytáhněte ze sklepa starou vitrínu i se sklem. Polici netřeba. Na dno jsou nejlepší noviny, snadno sbalíte, vyhodíte, vyměníte. Hadi rádi lozí po větvích, nějakou optimální těžší najděte, pořádně vydrbejte horkou vodou a oschlou naaranžujte do vitríny. Optimální větev rovná se úměrná tloušťce těla hada. Na jednom konci vyvrtejte do stropu skříňky díru. Tudy povede kabel od zásuvky. Doporučuju ušmiknutý od čehokoliv, pokud to ovšem oželíte, dá se určitě zakoupit i nový v elektru. Na konec kabelu, umístěný ve vitrínce, více či méně odborně připojte objímku a do ní umístěte obyčejnou žárovku. Pokud se to vám nebo mladému chovateli líbí, před připojením objímky navlíkněte na kabel květináč, ovšem ne moc těžký, aby objímku neurval. Taktéž by měl být terakotový. Had obalený v umělé hmotě není úplně šťastný chovanec. Ráno rozsvítíme, večer zhasneme. Plaz by měl mít na výběr, jestli se chce povalovat v teple nebo v chládku, proto jsem doporučovala vyvrtání díry na kablík na jednom konci vitríny. Přístup vzduchu je obvykle dobře zajištěn větracími otvory, které tyto skříňky mívají. V opačném případě proděravíme na různých místech. Na opačném konci než světlo umístěte nízkou například kameninovou misku na vodu. Měňte dle potřeby, která vyplyne ze zahumusení.
Hadí krmení nakupujeme v závislosti na velikosti konzumenta. I když má had od sebe rozsaditelné čelisti, velbloud uchem jehly vážně neprojde. Někteří hadi jsou ochotni požít i mrtvou kořist. U nich je výhoda, že nemusíte hlídat, aby jim myš nevykousala díru do těla, protože milostpán nemá zrovna hlad. A taky si můžete pořídit praktické zásoby mražených hlodavců. Pozor, nesplést se surovinami na Váš oběd. A nerozmrazovat v mikrovlnce, nebezpečí výbuchu. Spolknutá kořist vytvoří v hadím těle pěknou bouli. Jak je trávena, mizí.
A kde hada pořídit? Zverimex je možnost. Dále přímo od chovatele, což můžete pomocí inzerce nebo při návštěvě chovatelské burzy. Z hadů jsou běžně k sehnání škrtiči: hroznýši, krajty a různé druhy exotických užovek. Hada je dobré často brát do rukou, dle odvahy chovatele umisťovat okolo krku, do postele apod.
Mezi plazy patří i oblíbené želvy. Můžete mít vodní nebo suchozemskou. Vodní je levnější. Na tu musíte mít akvárium s nějakou plochou mimo vodu, což může být hromádka kamenů nebo větve, je na Vás, jak to želvě zařídíte. Krmení je hlavně masitého původu. Libové maso, žížaly a podobné pochutiny. Vodu v akváriu je třeba čistit podle toho, jak rychle zasmrádá od zbytků potravy. Suchozemská želva je tvor mně osobně sympatičtější. Ale o dost dražší. Suchozemské želvy totiž spadají pod CITES, což je Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Obydlí může být terárium, akvárium, otevřená bedna. Na dno vrzněte buďto kupovanou podestýlku ze Zverimexu nebo noviny. Nutné je osvětlení, vyrobíme stejně jako hadovi. dobrý je nějaký úkryt, dřevěný domeček kupříkladu. Inspiraci můžete najít na netu. Vod nejlépe do kameninové misky. Hezky vypadá, když někam mimo dosah želvy umístíte nějakou rostlinu. Čímž se dostáváme ke krmení, které je převážně rostlinného původu. Hlavní budou listy například pampelišek a jetele, dále zelenina a občas kousek ovoce. Zásadní věc pro tyto želvy je zimování. O tom si najděte nějaký odbornější článek.
Poslední plazí skupinkou jsou ještěři. Od malých ještěrek a po varany. Opět záleží na tom, kolik místa můžete a chcete obětovat. Obydlí viz hadi. Krmení dle konkrétního druhu. Nejčastěji se v teráriích vyskytuje leguán zelený. Mrňátko je potřeba krmit hlavně živočišnou potravou, což mohou být cvrčci a červi a jen trochu rostlinnou. Jak zvíře roste, poměr se mění ve prospěch zeleného krmení a velké kusy už krmíme jen tím. Obdoba leguána z jiného kontinentu je agama kočinčinská. Mezi menší ještěry patří gekončík noční, což je velmi sympatické zvíře.
Tak, doplazeno. Kdyby vás kohokoliv napadlo, jaké zvíře mi tu chybělo, napište, napravím.