Dnes slaví: Cecílie Zítra: Klement

S vlhkostí v domě či bytě měl tu čest se setkat nejeden z nás. Spáry mezi kachličkami v koupelně ozdobené černými skvrnkami, vlhké tmavé mapy na zdech, potící se okna, ze kterých jednou za čas odteče malý pramínek vody a pomaloučku se vsakuje do malby. Možná, že znáte ten pocit, kdy k vám domů měla přijet očekávaná návštěva a vy jste půl dne dopředu drhli sprchový kout, abyste se nemuseli před hosty stydět. A co vaše pokojové květiny? Neschovávají pod zeleným olistěním pěknou bílou vrstvičku plísně?

 

Vlhkost je problém, se kterým se člověk potýká snad odpradávna. Dřív měl jen dvě možnosti, jak se s ní poprat. Topit a větrat. Dnes se přidaly i četné přípravky, v našich silách je dokonce myslet na prevenci dřív, než nám plísně začnou přerůstat přes hlavu. 
 
Za optimální vlhkost v bytě se udává 40–60 %. Pokud by byl tento limit větší, hrozí přemnožení škodlivých mikroorganismů. Ty, ač velmi maličké a kolikrát dobře skryté našim pohledům, dokážou způsobit zdravotní obtíže. Plísně vypadají pod mikroskopem jako docela sympatické rozvětvené kytičky, ale mohou nám lehce způsobit problémy s dechem nebo pokožkou. Hlavně u malých dětí je při trvalejší vodnaté rýmě, kýchání, zarudnutí sliznice nosu a dýchacích potížích nutné prozkoumat možné zdroje plísní. 
 

Jak bojovat proti plísním

 
  • Větrání  
Jak už bylo uvedeno, nejstarší a nejosvědčenější metoda je větrání. Okna a dveře nemusí být otevřená půl dne. Stačí na pár minut dovolit vniknout do našeho bytu čerstvému vzduchu. Větrejte několikrát za den. Ve starších bytech a domech okna a dveře většinou úplně netěsní, i tak dochází k výměně vzduchu. U nových oken pamatujte na mikroventilaci. Ta vám zaručuje větrání i při zavřených oknech a v době, kdy nejste doma. Větší pozornost věnujte koupelně, WC a kuchyni.
 
  • Přípravky proti plísním
Na výběr máte z několika variant, záleží na vašem rozhodnutí, kterému z nich dáte přednost. Rozhodovat se budete zřejmě i podle místa a velikosti výskytu plísní. 
 
  • Ekologický -  a  přitom nejlevnější je ocet.
Z chemických můžete vyzkoušet - Savo, Chloramin, Domestos.
Pohlcovače vlhkosti - velká i malá balení, k dostání jsou dokonce absorpční sáčky do malých prostor. Vložit je můžete do šatníků i zásuvek, některá z nich jsou dokonce parfemovaná. 
Dezinfekční spreje - mají tu výhodu, že pomocí trysky dosáhnete stejnoměrného pokrytí problematických míst. Přípravkem neplýtváte, šetříte tedy životní prostředí i svou kapsu. 
 

Když nic nezabírá

Pokud jsme v boji proti plísním neúspěšní, nezbývá nic jiného než radikálně zasáhnout. Možná by bylo vhodné starý dům izolovat, řešení by bylo část nebo dokonce celý zateplit, zrušit tepelné mosty ve střešní konstrukci. Tady přichází ke slovu už odborník.

 

Co s plísní na stěnách?

Nikdy neškrábejte plísně ze stěn nasucho. Postižené místo se nejprve postříká zvoleným přípravkem a nechá působit. Někdy je potřeba postup několikrát zopakovat. Při práci se doporučuje používat ochranné pomůcky, roušku a ruce si chránit rukavicemi. 
 
Stát se může i to, že žádná z našich rad dalšímu šíření plísní nezabrání. V tomto případě nezbývá než strhnout omítku a natáhnout novou.

 

 

 

Další články z kategorie

Sponzoři soutěží

fragment

 


 

Říkanky

Myšičko, myš

Myšičko, myš,

pojď ke mně blíž!
Nepůjdu, kocourku,
nebo mě sníš.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi