Již pro miminka vybíráte povlečení do postýlky, později na velkou postel. Víte, ale jak se o takové dětské povlečení správně starat, jaká barva je nejvhodnější či jaký materiál je vhodný pro spaní vašeho prcka? Pojďme si o tom dnes něco říci.
Hned pro začátek dáme malé upozornění. Vyhněte se levným povlečením u vietnamských obchodníků. Povlečení je často z umělých vláken a barveno je nevhodnými barvami. Uvědomte si, že malé dítě může povlečení i cucat. Moje děti například neměly dudlík, ale při usínání cucali roh peřiny, ačkoli jim byl dudlík opakovaně nabízen. Tudíž i na výběru povlečení opravdu záleží. Vietnamské povlečení často pouští barvu při namočení a ještě častěji ztratí tvar již po pár vypráních.
Kvalitní povlečení bývá obvykle dražší, ale investice se vyplatí. Nejlepší materiál je 100% bavlna. Je přírodní a dobře se s ní pracuje. Obvykle děti ani nedráždí. Péče o takové povlečení je podstatně snadnější, protože barvy dobře drží a nepouští. Bavlněné povlečení také nejlépe drží tvar.
Jak často takové povlečení prát? U malých miminek měňte povlečení vždy, když si ublinkne nebo vylije mléko na povlečení, aby se nemnožili bakterie. Pokud takové povlečení necháte, může z něj dítě pak lehce mít vyrážku. U citlivějších dětí to výrazně může ovlivnit jejich ekzém. Takže u miminek měnit klidně denně, dle potřeby. U starších dětí je vhodné jednou za 14 dní povlečení vyměnit a vyprat. Někdo si v tom dělá systém a povlečení mění ve stejný den v měsíci. Je to jednoduchá pomůcka pro zapamatování si „Kdy, že jsem to naposled měnila?“. S tímto systémem to nemusíte řešit. Samozřejmě povlečení měňte dle potřeby klidně i častěji.
Jaká teplota je vhodná k praní a jaké prostředky používat? U malých dětí je vhodné prát na co nejvyšší teplotu. U miminek klidně na 90°C, pokud to štítek na povlečení nezakazuje. Pokud to nelze, perte povlečení na 60°C. I tato teplota by měla zabít většinu bakterií. Pracích prostředků je nepřeberné množství. Některé se dělají i speciálně pro děti. Může to být Lovela, Lanza, Persil, ale je jich mnohem více. U miminek je vhodné vyzkoušet, zda na daný prášek nebudou reagovat tím, že vyperete pár kousků a pak mu je zkusíte obléct. Některé maminky to neřeší a perou v normálním pracím prášku. Také to není špatně, použijte to na co jste, jako rodina, zvyklí. Co se týče aviváží, tam platí stejné pravidlo jako u prášku. Musí se vyzkoušet citlivost dítěte. Pokud je dítě citlivější tak aviváž vůbec nepoužívejte. Přece jen je to chemie a ne každému musí dělat dobře. Aviváž prádlo změkčuje a navoní. Stejně dobře může posloužit i prášek na vlnu,který je obvykle gelový a je trochu dražší, ale prádlo příjemně změkčí. Ty co mají sušičku prádlo, toto řešit nemusí. Pokud nemůžete používat aviváž, nesmutněte. Můžete do skříně k prádlu přidat mýdlo a prádlo bude krásně vonět i tak.
Povlečení je nejlépe nechat schnout na sluníčku venku. Kde ho profoukne vítr a sluníčko spálí zbytek bakterií. Může také zesvětlit některé druhy fleků. Takže se toho nebojte. Mimo to povlečení z venku obvykle i příjemně voní a suché rychleji.
Co se týče žehlení. Pro miminka je vhodné žehlit všechno ložní prádlo. U starších dětí už je to na vašem zvážení. Někdo povlečení nechá uschnout a hned jej poskládá, jiný je žehlí. Tot je o zvyku a jak všichni víme, zvyk j železná košile. V každém případě je vhodné i normálně nežehlené povlečení, jednou za čas přežehlit, aby si zachovalo tvar a zničily se případné bakterie.
Výběr barev je široký, avšak jsou barvy které děti uklidňují a jsou barvy které naopak dráždí. Barvy do hněda, světle modrá a zelená uklidňují. Barvy do červena, kontrastní zelené, žluté, modré dítě mohou spíše dráždit a může hůře usínat. Spaní můžete dítěti zpříjemnit i hezkým obrázkem oblíbené postavičky.
Co se týče materiálu při různých teplotních obdobích je to složitější. Dospělý si klidně v létě vezme saténové povlečení které chladí. Děti se v noci, ale často odkopávají, nebo svlékají a mimo jiné se dost potí. Potřebují materiál, který je dostatečně savý a hřejivý. Což bavlna splňuje. Mimo to v létě můžete dítě i sebe přikrýt klidně i jen povlečením. Některé rodiny to tak řeší ve vedrech v létě v panelácích. Něčím přikrytí být musí a toto je vzdušné, lehké a savé.
O správné péči o ložní prádlo by se dalo psát asi i více. Ovšem každá máma má svůj systém a toto stejně bude prát jen jako informaci, případně námět na změnu. Tak přejeme příjemné spaní všem.