Lidé, jako jediný živočišný druh pěstují sex po většinu svého života. Na rozdíl od živočichů praktikujeme pohlavní styky i v době, kdy je velmi nepravděpodobné, že otěhotníme. Některé ženy mají dokonce v průběhu těhotenství zvýšenou sexuální apetenci. Po porodu je tomu často přesně naopak.
V minulém díle jsem psala o tom jak se chovat po císařském řezu, abyste si nenamáhaly zbytečně jizvu. Dnes si povíme něco o tom jak o jizvu pečovat.
O císařském řezu jsme si psali již dříve. Poslední dobou se maminky stále více zajímají o to jak samotná operace probíhá a jak se po ní mají chovat. Zkusíme vám sem dát alespoň pár základních rad.
Z časopisů zaměřených na rodičovství se dočteme o tom, jak jsou ženy po porodu šťastné a mateřství je naplňuje. Nevzpomenu si, že bych se někdy dočetla o známé osobnosti, která by mluvila o poporodním blues nebo dokonce o depresi. Přitom je to jev tak častý, že je málo pravděpodobné, aby jej někdo v našem okolí nezažil. V odborné literatuře se uvádí, že poporodní smršť hormonálních změn zapříčiní nějakou formu „špatné nálady“ až u 80% rodiček.
Při přirozeném porodu může nastat čas na nastřižení příp. natržení. Drobné natržení není třeba šít. Jen se musí dbát na hygienu a místo pravidelně omývat vodou. Můžete použít bylinné obklady pro rychlejší hojení. Sešité natržení nebo nastřižení je také třeba ošetřovat. Po vyndání stehů je nutné jizvu omývat a masírovat, aby tzv. nezatvrdla.
Jizva po císařském řezu vyžaduje také péči, stejně jako jizva po nastřižení. Jen oproti nástřihu je císař větší operace a tudíž i větší jizva. První den budete nejspíš na JIP, kde vás budou monitorovat a kontrolovat.