Štítná žláza se nachází na konci průdušnice v přední části krku. Je nezbytná pro metabolismus, protože produkuje hormony tyroxin a trijodtyronin. Ty ovlivňují funkci trávicího systému, nervové soustavy a jiných procesů. Správná funkce štítné žlázy je tedy velice důležitá. Dobrou zprávou je, že pokud štítná žláza nefunguje správně, objeví se poměrně jasné signály. Právě na projevy nesprávné činnosti štítné žlázy se podíváme v tomto článku.
Jaké nemoci mohou štítnou žlázu postihnout?
Může jich být celá řada. Velmi častá je například struma – tedy zvětšení štítné žlázy, další častou nemocí je hypertyreóza, při níž štítná žláza produkuje větší množství hormonů, dále je to také rakovina štítné žlázy či hypotyreóza – stav, kdy žláza produkuje snížené množství hormonů.
Hlavní projevy nemocí štítné žlázy
Všechny poruchy štítné žlázy mají poměrně jasné projevy. Typickým projevem je zvětšení štítné žlázy, které může být i viditelné a lékaři ho poznají pohmatem. Protože se žláza nachází v blízkosti dýchacích cest, dochází při jejím zvětšení i k problémům s polykáním nebo s dýcháním. Pokud například žláza produkuje méně hormonů, dochází k celkovému zpomalení celého organismu. Člověk se cítí unaveně až malátně. Dostavuje se také průjem nebo zácpa. Člověk tedy může rapidně přibývat či ubývat na váze. Dostavují se také změny nálad a nespavost. Mezi příznaky štítné žlázy patří i změna barvy kůže. Pokožka je hodně citlivá a má nezdravou barvu. Mohou se na ní objevit bílé skvrny. Může dojít také k nadměrnému vypadávání vlasů a také ke zvýšenému růstu ochlupení. Mezi příznaky štítné žlázy patří i zrychlený tep, silné bušení srdce a zvýšený krevní tlak. Příznaky vždy přichází v různé intenzitě.
Jak se nemoci štítné žlázy léčí?
Vždy záleží na druhu nemoci. Lékaři předepisují léky a někdy je nutná také operace. Důležité je dodržování klidového režimu.