S přechodem z teplého léta do chladného podzimu nastávají problémy s nachlazením a virózami. Nezapomeňte, že prevence je lepší a levnější než léčba a chození po doktorech, proto s ní začněte co nejdřív, než na vás přijde teplota, rýma, kašel a další nepříjemnosti. Přinášíme pár tipů.
Čaje a bylinky
Letní vychlazené koktejly jsou skvělé, ale už je čas na něco teplejšího, co vás v podzimních dnech nejen zahřeje, ale také pomůže proti nachlazení.
Čaj se do Evropy dostal až před několika stovkami let, ale už tehdy se vědělo o jeho blahodárných účincích se kterými měli zkušenosti v Číně. Velice účinnou prevencí i pomocníkem, když už vás nachlazení dostihlo je zázvorový čaj, který lze připravit i doma. Do šálku dáme zázvor (kořen nebo sušený), citronovou šťávu a med, zalijeme horkou vodu a necháme stát čtvrt hodiny. Poté scedíme jemným sítkem. Výborné jsou bylinné čaje s protizánětlivými účinky, pomáhající odkašlávání a vitamínem C, např. šalvěj, podběl, jitrocel, mateřídouška, sléz, šípky, meduňka, ibišek a mnoho dalších.
Vitamíny
Na vitamíny bychom samozřejmě neměli zapomínat celý rok a už vůbec ne v době řádění viróz. Nejlepší prevencí a pomocníkem je vitamín C, který najdeme v šípcích, citrusech, bramborách, rajčatech, brokolice, květáku a různých druzích ovoce.
Dále pak vitamín A, popř. betakaroten (rybí tuk, játra, mrkev, špenát, kapusta, zelí, kedlubnová a petrželová nať a různé druhy ovoce a zeleniny), vitamín E (máslo, mléko, buráky, sója, salát, maso savců), B-komplex a acidofil.
Dobrá nálada
Ani výše uvedené rady nepomohou, jste-li ve stresu. Proto si i na podzim udržujte dobrou náladu, stejnou měrou se bavte i odpočívejte, rozmazlujte se a relaxujte.