Každá rodina by měla vlastnit svou domácí lékárničku, která může být účinnou pomocí při nachlazení, viróze nebo závažnějších onemocněních. Čím naši domácí lékárničku, ale vybavit a jak se o ni postupem doby starat?
Přesně, lékárničku kontrolujeme každého půl roku. Některé léky mohou mít po době exspirace, musíme je proto donést do lékárny k odevzdání, kde se pak zlikvidují jako chemický odpad, protože už samozřejmě nebudou mít takové účinky jako "neprošlý" lék. Tablety přitom často vydrží dva nebo tři roky, obvazový materiál dokonce až pět let. Naproti tomu léky připravené přímo v lékárně na lékařský předpis mají životnost jen několik dnů.
V lékárničce je velmi praktické mít návod první pomoci, protože jeden nikdy neví, co se může stát. Všechny léky je lepší nakupovat spíše v menších baleních, všíjemne si ale data exspirace. Lékárničku je vhodné umístit do uzamykatelné skřínky, na suché a chladné místo, ideálně samozřejmě mimo dosah dětí.
A co by nemělo v naší lékárničce chybět? Teploměr, ideálně digitální, který oceníme hlavně v rodinách s malými dětmi. Pokud jsou naše oči zasaženy chemikáliemi, je nutné zde mít k dispozici borovou vodu nebo oční kapky. Nutné jsou také obvazy, spínací špendlíky, pinzeta, nůžky a gumové škrtidlo, pro případ, že by došlo k nejhoršímu. Důležité je mít k dispozici i léky, které členové naší domácnosti pravidelně užívají, ať už jde o potíže s afty, žlučníkem nebo zvýšeným krevním tlakem.
Jako zimní zásobu v boji proti chřipce či nachlazení se doporučuje mít doma v lékárničce i sirupy proti kašli, kapky proti rýmě a samozřejmě připravky obsahující paracetamol, ibuprofen a kyselinu acetylsalicylovou. Ovšem pozor, toto není vhodné pro malé děti. Těm můžeme podat maximálně lék s obsahem paracetamolu, který utlumí zejména horečnaté stavy. Jako doplněk stravy můžeme v zimě užívat i nejrůznější bylinné čaje nebo tabletky.
Pro potíže se zažíváním se doporučuje skladovat v lékárničce i živočišné uhlí, dobré je mít k dispozici i lék proti překyselení žaludku či pálení žáhy. A vhodné je také mít na vnitřní straně dvířek lékárničky telefonní čísla na ošetřujícího lékaře našeho potomstva či nás samotných, stejně tak případně i číslo na lékařskou pohotovost.