Všichni víme, že mezi námi jsou, ale málo kdo si uvědomí, že se to může týkat i jeho dětí. Řeč je dnes o dětech s poruchou autistického spektra, jinak PAS. Rodiče těchto dětí odvádějí obrovský kus práce, kterou mnozí v okolí nevidí, či nevnímají. Zatím co rodiče ostatních, zdravých, dětí mají děti cca od tří let samostatné.
Rodiče autistů mají děti, které se o sebe sami nepostarají mnohdy do dospělosti.
Je to těžká práce, kdy se neustále učí rodiče, jak s dítětem jednat a na druhé straně se dítě učí, jak "přežít" v našem světě. Na rodinu, jako celek, je to ohromná zátěž a právě proto je velmi důležitá podpora rodiny, okolí, lékařů a v neposlední řadě i organizací jako je APLA.
APLA je asociace pomáhající lidem s autismem. V praxi to znamená, že ještě před stanovením oficiální diagnozy k vám přijedou pracovníci z této organizace. Dítě s podezřením na PAS, či podobné poruchy, vyšetří a rozhodnou zda dítě má či nemá "nárok" na jejich pomoc, tzn. zda má či nemá poruchu autistického spektra. Nabízejí asistenci, různé druhy terapií. Spolu s touto pomocí k dítěti pravidelně dojíždějí, snaží se jej něco naučit, rodičům zapůjčí pomůcky, vysvětlí další kroky ve "vzdělávání".
Kouzlo této organizace spočívá v tom, že rodičům těchto dětí pomáhají zdarma. Finanční prostředky dostávají ve formě dotací od státu, krajů, příp. měst a od sponzorů. Pro mnoho rodičů je APLA neskutečnu pomocí pro jejich děti a nebýt jí byla by asi podstatně větší část dětí odkázána na ústavní péči. Takto se mohou rodiče o své děti postarat s vědomím, že dělají vše a zároveň to nejlepší co mohou, aby jejich "autík" měl co potřebuje.
Na 2. dubna 2011 je, ostatně jako už pár let zpět, vyhlášen mezinárodní den autismu. Tento den není o nějakém velkém výtěžku, tento den je o upozornění na to, že tu autisté mezi námi jsou a zaslouží si naši péči a pozornost, stejně jako si jejich rodiče a organizace jako je APLA zaslouží uznání za tuto tvrdou práci.
Více informací o organizaci APLA naleznete na jejich webových stránkách www.apla.cz.